Riihimäeltä reissuun!

Ryhmämatka kesän konsertteihin starttaa tiistaina

Riihimäen Kesäkonserttien järjestyksessään jo 38. vuosittainen festivaali käynnistyy Riihimäen Granitin aukiolta tiistaina 4.6. klo 12.00 Suomalaisen barokkiorkesterin sävelin ja päättyy sunnuntai-iltana 9.6. Lapin kamariorkesterin konserttiin Suomen lasimuseossa.

Kuusipäiväinen festivaali tarjoilee toinen toistaan herkullisempia matkapaketteja, joiden matkassa Riihimäeltä pääsee maailmalle kaiken kaikkiaan 19 konsertin verran. On iltaa Venetsiassa, taidematkaa Saksassa, Lapin lumousta, kotiseutumatkailua, talvista Provencea ja päiväretkiä – Välimeren risteilyä unohtamatta. Kahdentoista maksuttoman tapahtuman ohella järjestetään 7 pääsymaksullista konserttia, joista valtaosa Oiva Toikan ainutlaatuisen lasitaiteen ympäröimänä Suomen lasimuseossa ja loput Suomen puupiirtäjien seuran taidenäyttelyn keskellä Riihimäen taidemuseossa, satavuotiaan elokuvateatteri Kino Sammon punaisten plyysituolien lomassa sekä Punaisen talon idyllisessä lauantai-illassa.

Ohjelmassa on myös oheistapahtumia konserttikävijöille: Keskiviikkona ennen illan konserttia järjestetään räätälöity opastettu kierros lasimuseossa ja sen ympäristössä. Torstaina Kotiseutumatkailua-tapahtuma tarjoilee Kesäkonserttien pop-up-esiintymisten ohella opastettuja kierroksia ja lasinpuhallusnäytöksiä nostalgisessa Hyttikorttelissa. Maksuton päivätapahtuma järjestetään yhteistyössä Riihimäki-Seuran ja paikallisten toimijoiden kanssa. Sunnuntaina ennen konserttia on luvassa kurkistus konserttiin illan taiteilijoiden ja säveltäjien seurassa.

Matkaoppaiden aatelia

Kitaristi Ismo Eskelinen, Kesäkonserttien taiteellinen johtaja on suunnitellut toisen Kesäkonserttiviikkonsa tapahtumista kiehtovia, värikkäitä ja ainutlaatuisia paketteja. Yhdessä ne kietoutuvat konserttikokonaisuudeksi, joka tarjoaa musiikkia espanjalaisista renessanssiajan kitarasävelistä uunituoreisiin suomalaisiin teoksiin, Bachista Poulenciin ja Vivaldista jazz noiriin. 

– Konserttien nimissä korostuvat maantieteelliset matkat, mutta konsertti on parhaimmillaan matka toiseen todellisuuteen, johon vain musiikki voi viedä, kuvailee Ismo Eskelinen. – Festivaali itsessäänkin on ainutkertainen matka sen ensimmäisestä konsertista viimeisiin säveliin. 

Matkaoppaina kesän konserteissa nähdään upea kaarti maamme ykkösmuusikoita, kun Eskelisen ohella pakettimatkojen estradeille nousevat viulisti Antti Tikkanen, sopraano Helena Juntunen, pianisti Paavali Jumppanen, harmonikkataiteilija Janne Rättyä, saksofonisti Jukka Perko sekä kitaristi Teemu Viinikainen. Avajaiskonsertissa Venetsian laguuneihin johdattaa Suomalainen barokkiorkesteri ja koko viikon päättää Lapin kamariorkesteri kapellimestarinaan John Storgårds, joka nähdään puolestaan jo lauantai-iltana viulistina Lapin puhaltajien ja muiden Kesäkonserttien taiteilijoiden ohella iltajamien lavalla. Pikantin lisänsä viikon konsertteihin tuovat koreografi-flamencotanssija Kaari Martin ja kuvataiteilija Bridget Allaire-Mäki. Kesäkonserteissa vierailevat myös Sinfonia Lahden käyrätorvistit Jaakko Välimäki ja Mia Kasper sekä Sibelius-Akatemian nuorisokoulutuksen kitaristi Eetu Yrjänä yhdessä viulisti Amanda Ernesaksin kanssa.

Lippuja voi ostaa Lippupisteen toimipaikoista kautta maan sekä konserttipaikoilta ennen konserttia, mikäli tilaa on. Tiistain avajaiskonsertti on loppuun varattu ja sunnuntain päätöskonsertti täyttyy kovaa kyytiä. Yleisradio radioi keskiviikon konsertin Suomen lasimuseossa, ja se on kuultavissa Yle Areenassa perjantaista 7.6. alkaen.

• • • • • • • • • • • • • • • • •

Lisätietoja:     
Ismo Eskelinen, taiteellinen johtaja, puh. 040 524 7779
Charlotta Kivistö, toiminnanjohtaja, puh. 050 358 5200
www.riihimankesakonsertit.fi

Ohjelma:
http://www.riihimaenkesakonsertit.fi/ohjelma/
Konserttiopas selattavissa täällä: 

Kuvia:
http://www.riihimaenkesakonsertit.fi/medialle2018/